Polish producer Darmowa dostawa od 150 zł Szybka wysyłka w 1-3 dni Secure payment +48 600 061 729

Tablica manipulacyjna – jak ją zrobić samemu i ile to kosztuje? 

jak zrobić tablice manipulacyjna

Już od najmłodszych lat warto troszczyć się o rozwój dziecka, motywując je i umiejętnie wspierając w tym procesie. Nauka przez zabawę to szczególnie uwielbiana przez najmłodszych forma edukacji. Z pewnością poszukujecie rozwiązań, które przysłużą się zarówno nabywaniu nowych, jak i doskonaleniu już zdobytych kompetencji przez dziecko. Bez wątpienia zależy Wam również na wspólnej zabawie, która umocni więź emocjonalną pomiędzy Wami a maluszkiem. Na pewno nie bez znaczenia pozostaje również to, jak długo posłuży zabawka i na ilu etapach rozwojowych okaże się pomocna. Wszystkie wspomniane zalety posiada ciesząca się rosnącą popularnością tablica manipulacyjna. Co potrzebne będzie do jej stworzenia i co można na niej umieścić? Czym właściwie jest ta zabawka i w jaki sposób może przyczynić się do rozwoju dziecka? Czy warto decydować się na wykonanie jej we własnym zakresie? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto czytać dalej!

Czym jest tablica manipulacyjna i w jaki sposób wpływa na rozwój dziecka?

Jeśli nie spotkaliście się jeszcze z pojęciem tablicy manipulacyjnej, spieszymy z wyjaśnieniem. Na płaskiej powierzchni mogącej przyjmować najróżniejsze kształty umieszcza się elementy, z którymi dziecko ma kontakt na co dzień. Mogą to być dowolne przedmioty, których obsługa wymaga skupienia, koordynacji kilku zmysłów, rozwiniętej motoryki małej oraz logicznego myślenia. Przykładami obiektów, jakie można umieścić na tablicy manipulacyjnej, są suwaki, włączniki, koła zębate, dzwonki, a nawet kalkulator. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Ilu twórców, tyle pomysłów! Jak zrobić tablicę manipulacyjną samodzielnie? Poza aspektami praktycznymi i kwestiami bezpieczeństwa należy skupić się na zainteresowaniach dziecka oraz dostosowaniu poziomu trudności zadań do jego wieku czy umiejętności. Dzięki temu rozwój i proces nabywania nowych kompetencji okaże się interesujący i angażujący, a tym samym najbardziej efektywny. Warto jednak przemyśleć zakup gotowej tablicy manipulacyjnej. Jest to bowiem nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale również gwarancja bezpieczeństwa. Macie możliwość sprawdzenia, czy zabawka posiada wszelkie niezbędne certyfikaty i została dopuszczona do kontaktu z dziećmi. Trudno wykonać we własnym zakresie tablicę, która spełniałaby wszelkie wymogi i została zaaprobowana przez niezależne laboratorium badawcze.

Jak zrobić tablicę manipulacyjną?

Jeśli już zdecydujecie się na samodzielne wykonanie zabawki, macie pełną dowolność w doborze przedmiotów, jakie możecie umieścić na tablicy manipulacyjnej. Co potrzebne będzie jednak do przygotowania jej podstawy, stanowiącej niezbędny element całości i zapewniającej stabilność umieszczanym przedmiotom? Jaka płyta do tablicy manipulacyjnej będzie najlepsza? Może to być deska, sklejka lub płyta pilśniowa. Najważniejsze jest tutaj dokładne wyszlifowanie powierzchni papierem ściernym w celu pozbycia się drzazg i innych ewentualnych nierówności, którymi dziecko mogłoby się zranić. Tablicę manipulacyjną można pomalować wedle własnych upodobań lub pozostawić w naturalnym kolorze. Należy jednak pamiętać, że farba musi być bezpieczna i przeznaczona do kontaktu z dziećmi. Trzeba zwrócić szczególną uwagę także na to, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju ostrych zakończeń. Po przygotowaniu gładkiej podstawy można przejść do mocowania poszczególnych elementów. Co na pewno będzie potrzebne, jeśli chodzi o narzędzia? Wszystko zależy tutaj od wybranych przedmiotów, jakie chcecie umieścić na tablicy. Przede wszystkim sprawdzi się wkrętarka. Przydatne mogą okazać się również akcesoria takie jak np. miarka, ołówek, wiertarka, śrubokręt, a nawet młotek. Wiele zależy od zaplanowanych prac – to właśnie do ich specyfiki powinniście dobrać narzędzia.

Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla chłopca?

Dostosowując zabawkę do dziecka, można zwrócić również uwagę na jego płeć. Zainteresowania chłopca i dziewczynki niekiedy różnią się między sobą, jednak nie jest to regułą. A zatem, jak zrobić tablicę manipulacyjną dla chłopca, która w równym stopniu może zainteresować dziewczynkę? Bawią się oni często samochodami, a zatem warto umieścić na tablicy obiekty związane z motoryzacją, np. sygnalizację świetlną. Zastanawiając się, jak zrobić tablicę manipulacyjną dla chłopca, należy wziąć pod uwagę, że może na niej pojawić się więcej obiektów typowo technicznych jak np. koła zębate. Zamek na klucz czy kółka meblowe również mogą okazać się świetnym pomysłem. Warto kierować się indywidualnymi upodobaniami dziecka. Jest to łatwiejsze, jeśli jesteście jego rodzicami i wiecie, co szczególnie przypadnie mu do gustu. W przeciwnym razie, chcąc sprezentować tablicę manipulacyjną maluchowi, którego nie znacie zbyt dobrze, postawcie na elementy, które spodobają się każdemu dziecku – a tych jest naprawdę wiele!

Tablica manipulacyjna – zabawka rosnąca wraz z dzieckiem

Z tablicy manipulacyjnej pod opieką osoby dorosłej mogą korzystać nawet roczne dzieci. Przekłada się to niewątpliwie w pozytywny sposób na ich rozwój i zacieśnianie więzi podczas wspólnej zabawy malucha z rodzicem. Poszczególne elementy mogą zostać dobrane tak, by możliwe było ich odkrywanie na różne sposoby, np. aby poza podstawową funkcją wydawały również dźwięk. Dzięki temu tablica manipulacyjna będzie używana z powodzeniem nawet przez kilka lat. Jak zrobić tablicę manipulacyjną, aby możliwe było jej efektywne wykorzystywanie przez długi czas? Warto ją zaopatrzyć w elementy, które będzie można dodatkowo policzyć, określić ich kolory czy porównać. Istotna jest tutaj również umiejętność dostrzeżenia przez rodzica pewnych zależności i współpracy z dzieckiem. Zabawa przy tablicy manipulacyjnej nie tylko edukuje, ale także wzmacnia emocjonalną więź między rodzicem a jego pociechą. Dzięki temu na przestrzeni lat można bawić się w różny sposób – małe dziecko będzie czerpało przyjemność z poruszania przedmiotów, ćwicząc jednocześnie motorykę małą, nieco większe zacznie dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe i budować własne poczucie sprawczości, natomiast w wieku szkolnym może śmiało korzystać z tablicy do nauki czytania i pisania. Możliwości jest naprawdę wiele!

Jaki jest koszt wykonania tablicy manipulacyjnej?

Trudno jest jednoznacznie oszacować, ile będzie kosztować samodzielne przygotowanie tego typu zabawki. Wiele zależy bowiem od tego, jaka płyta do tablicy manipulacyjnej zostanie użyta oraz czy umieszczane na niej elementy znajdziecie w domu, czy też wszystkie lub większość z nich będziecie musieli dopiero zakupić. Koszty wykonania tablicy manipulacyjnej mogą zatem sięgać sporych sum. Dla porównania profesjonalnie wykonaną tablicę manipulacyjną można nabyć średnio za kilkaset złotych. Jeśli nie chcecie zatem poświęcać tak wiele czasu i pieniędzy na przygotowanie tego typu zabawki, a dodatkowo zależy Wam, aby mieć pewność wysokiej jakości wykonania i bezpieczeństwa potwierdzonego certyfikatami, nabycie gotowej wersji jest znakomitym pomysłem. Szeroki wybór tablic manipulacyjnych sprawia, że możecie bez problemu kupić dokładnie taki wariant, na jakim Wam zależy i mieć poczucie personalizacji. Często gotowy produkt wyposażony jest w niestandardowe elementy, które są dla dzieci bardzo atrakcyjne, jednak ich nabycie czy przygotowanie samodzielnie mogłoby okazać się uciążliwe, a niekiedy nawet niemożliwe. Przykładem są wyjątkowe kształty zwierzątek, które przybierają tablice manipulacyjne. Nie dość, że są bogato wyposażone w interesujące przedmioty, to jeszcze doskonale się prezentują, stanowiąc piękną ozdobę dziecięcego pokoju!

Leave a comment

Your email address will not be published. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *