Polski producent Wysylka 1-3 dni robocze Bezpieczne zakupy +48 600 061 729

W pewnym momencie każde dziecko staje się coraz bardziej ciekawe świata. Ogląda i dotyka przedmiotów. Reaguje na dźwięk. Nawet jeśli nie zadaje jeszcze pytań, chce poznawać i doświadczać. Jeśli szukasz dla swojej pociechy idealnej, bezpiecznej zabawki, która jej w tym pomoże, czytaj dalej!

Co właściwie ukrywa się pod sformułowaniem “idealna zabawka”? To zabawka, która pod każdym względem spełnia wysokie standardy jakościowe, czyli wykonana jest z odpowiednich materiałów, a jej budowa i mechanika działania są przemyślane i dostosowane do potrzeb dziecka. Taką zabawką jest tablica manipulacyjna. Dla kogo jest odpowiednia? Od kiedy dziecko może jej używać? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania!

Kreatywne zabawki wspierające rozwój

Wielu rodziców zastanawia się, czym jest tablica manipulacyjna. Jaki wiek dziecka jest odpowiedni do tego, aby zacząć z niej korzystać? Co wybrać z bogatej oferty zabawek? Tablica jest doskonałym narzędziem, które w ciekawy sposób wspiera rozwój sensoryczny dziecka. Pozwala maluchowi używać zmysłu wzroku, słuchu i czucia, dzięki czemu dziecko nie tylko dostrzega cechy specyficzne przedmiotów, ale też uczy się na nie reagować. Integracja sensoryczna jest bardzo ważnym elementem rozwoju. Te wymogi edukacyjne spełnia tablica manipulacyjna. Rodzice często zastanawiają się, w jakim momencie wprowadzić ten atrakcyjny element do dziecięcego świata. Nierzadko decydują się oni na zakup, kiedy dziecko kończy roczek i faktycznie w tym wieku zabawa z tablicą manipulacyjną ma już sens. Co jednak bardzo istotne, do ukończenia trzeciego roku życia powinna ona odbywać się pod kontrolą opiekuna. Starsze maluchy (od trzech latek wzwyż) mogą zacząć wypróbowywać zamontowane na tablicy mechanizmy samodzielnie, co nie oznacza, że zabawa z rodzicem nie będzie już dobrym rozwiązaniem – wprost przeciwnie!

Dlaczego tablice manipulacyjne to idealny prezent dla dziecka?

Dlaczego zabawki manipulacyjne są tak chętnie wybierane przez rodziców? Przede wszystkim dlatego, że rosną wraz z dzieckiem. Zabawa tablicą z najmłodszymi, która – jak już wspomnieliśmy – odbywać się powinna w towarzystwie osób dorosłych, będzie miała inny charakter niż w przypadku trzy-, czteroletniego przedszkolaka. Poszczególne elementy tablicy będą bowiem na każdym etapie inaczej rozwijać dziecko. Przykładowo: roczny maluch odkryje, że dzięki przyciśnięciu odpowiedniego guziczka, zapala się dioda, dwuletnie dziecko będzie już mogło nazywać kolory diod, a z trzy- lub czterolatkiem przy okazji zabawy lampką będzie można porozmawiać o zasadach ruchu drogowego. Jeden element daje więc zupełnie inne możliwości na kolejnych etapach rozwoju.
Innym czynnikiem wpływającym na popularność tablic sensorycznych jest ich wygląd – stanowią ciekawą ozdobę pokoju. Nasze tablice przytwierdzić można do ściany lub przenosić i dzięki specjalnemu stojakowi umieszczać w dowolnych miejscach. Zwierzęcy bohaterowie naszych zabawek dodatkowo pobudzają wyobraźnię – dinozaurowi można umyć zęby, misiowi przybić piątkę, a żyrafę uczesać.

Jak zbudowana jest tablica manipulacyjna?

Na czym polega zasada działania tablicy sensorycznej? Do zabawki przytwierdzone są różne elementy znane z codziennego życia. Każdy rodzic lub opiekun dziecka obserwuje, że maluch stopniowo wykazuje szczególne zainteresowanie rozmaitymi urządzeniami i sprzętami w domu. Pojawia się jednak pewien problem związany z dostępem do nich – nierzadko są one zwyczajnie niebezpieczne. Dziecko nie wiedząc jeszcze, jak ich używać, może zrobić sobie krzywdę. Poznawanie i przewidywanie skutków pewnych zachowań to proces. Od kiedy maluch zaczyna chodzić i chętniej zagląda do różnych zakamarków, zwiększyć się musi czujność osób dorosłych. Trudno znaleźć kogoś, dla kogo nie będzie to niekiedy problematyczne. To dlatego tablica, do której przymocowane będą różne korbki, kołatki, dzwonki, kółka, drzwiczki i inne interesujące elementy, może okazać się najbardziej trafionym prezentem dla dziecka, ale i dla rodziców, którzy zyskują pewność, że dziecko bawi się odpowiednimi dla swojego wieku elementami. Tablica jest przemyślana w najdrobniejszym szczególe. Projektuje się ją tak, by była bezpieczna i w jednym miejscu gromadziła wszystko, czym mógłby zainteresować się maluch, ale w odpowiednio przystosowanej formie.

Zalety korzystania z tablicy manipulacyjnej

W jaki sposób wspierać rozwój dziecka? Pozwalając mu poznawać świat! Wiek odpowiedni do wprowadzenia tablicy sensorycznej – pod warunkiem że zabawa odbywa się w obecności osoby dorosłej – to czas po 12 miesiącu życia, kiedy zdolności percepcyjne dziecka intensywnie się zmieniają, a kolejne kroki rozwojowe dokonują się coraz szybciej i mają inny charakter. Często nie jest to łatwy proces. Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nim ciąży. Tablica sensoryczna pozwala rodzicowi spędzać czas z maluchem i wspólnie z nim testować możliwości, jakie skrywa zabawka manipulacyjna. Wraz z dzieckiem rosną możliwości tablicy i wspólnej zabawy, dlatego zabawka najczęściej polecana jest dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie, by starszy maluch dokonywał indywidualnych odkryć, dając przy tym rodzicowi chwilę na odpoczynek z kubkiem gorącej kawy.

Design zabawki ma znaczenie

Nie da się ukryć, że przy wyborze zabawek znaczenie mają nie tylko ich funkcjonalności, ale też estetyka wykonania. Tablica sensoryczna przybiera rozmaite kształty i formy – może mieć większe gabaryty i być przymocowana do ściany. Niektóre zabawki mają mniejsze rozmiary, by łatwiej było zabrać je ze sobą, np. w podróż. W Foxy Family zrezygnowaliśmy z prostych, geometrycznych kształtów na rzecz przyjaznych zwierzaków, które nie tylko angażują dziecko, ale stanowią oryginalną ozdobę pokoju. Znaleźć można u nas tablice w kształcie lubianych przez malucha zwierzątek, z których każde ma swoje imię, historię i indywidualne, niepowtarzalne cechy. Wybierając tablicę, kierować się możesz jej wyglądem i funkcjami, a podczas przebiegu samej zabawy – wiekiem dziecka i jego upodobaniami. Projektując tablice w Foxy Family postawiliśmy nie tylko na design, ale przede wszystkim na najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Każda zabawka jest starannie przygotowywana, szlifowana i pomalowana bezpiecznymi dla dzieci farbami. Nasze tablice posiadają oznakowanie CE. Możemy także pochwalić się ponad pięcioletnim doświadczeniem i tysiącami zadowolonych klientów w wielu krajach.

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania odnośnie tego, dla kogo przeznaczone są tablice manipulacyjne, w jaki sposób z nich korzystać i od kiedy dzieci mogą ich używać. Zachęcamy do tego, by poprzez zabawę wspierać rozwój i edukację najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *