Polski producent Darmowa dostawa od 150 zł Szybka wysyłka w 1-3 dni Bezpieczne zakupy +48 600 061 729
jakie zabawki dla dzieci

Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Obserwowanie zachodzących zmian i procesu nabywania nowych umiejętności to wyjątkowe, przepełnione pozytywnymi emocjami chwile, na zawsze zapadające w pamięci każdego rodzica. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych kilkunastu miesięcy życia, kiedy zmiany te są najlepiej dostrzegalne. Niemowlęctwo i wczesne dzieciństwo to bowiem okresy, w których w mózgu wytwarza się najwięcej połączeń nerwowych. Co to oznacza? Dziecko rozwija się szybko i nabywa podstawowe umiejętności związane z ruchem, mową, słuchem i wzrokiem, a także kompetencję przetwarzania bodźców docierających z różnych zmysłów i uzyskiwania z nich informacji o cechach i właściwościach. Doskonali również koordynację wzrokowo-ruchową.  Aby wesprzeć malucha w tych procesach i uczynić je jeszcze bardziej efektywnymi, a dzieciństwo absolutnie wyjątkowym i beztroskim czasem, warto wyposażyć się w zabawki wspomagające rozwój. Jakie to przedmioty? Odpowiadamy w poniższym artykule. Warto czytać dalej!

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki wspomagające rozwój dziecka?

Od pierwszych chwil życia dziecko odbiera świat przez zmysły. Wzrok, słuch, smak, dotyk i zapach odgrywają ogromną rolę w jego rozwoju. Ten niezwykły proces poznawania otaczającej rzeczywistości poprzez zmysły powinien być odpowiednio stymulowany. Dlatego tak ważne są dobrze dopasowane zabawki wspomagające rozwój dziecka. Karuzele, grzechotki, książeczki w kontrastujących barwach, tablice manipulacyjne, maty edukacyjne – bogaty wybór zabawek stymulujących rozwój niemowlęcia może przyprawić o zawroty głowy. Jeśli chcecie wyposażyć się w najlepsze produkty, poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia, czy poszczególne propozycje są bezpieczne i dostosowane do wieku malucha. Zabawki powinny być wolne od toksycznych związków i spełniać wymogi unijnych dyrektyw PN-EN 71 i PN-EN 71-2, a więc posiadać certyfikat zgodności CE.

Zabawa jako czas rozwoju najważniejszych kompetencji

Niemowlęctwo to okres trwający od narodzin do dwunastego miesiąca życia, w którym zachodzi wiele dynamicznych zmian – zarówno jeśli chodzi o wygląd dziecka, jak i jego umiejętności. Mimo że niemowlak początkowo głównie śpi, leży lub je, z czasem stopniowo zaczyna poznawać otoczenie i rejestrować dochodzące z niego bodźce. Badacze od lat zwracają uwagę rodziców oraz pedagogów na aspekt zabawy jako autostymulatora rozwoju. Co to znaczy? Dziecko, bawiąc się, a tym samym w bezpiecznych warunkach doświadczając świata, nabywa różne umiejętności i kompetencje, które będzie wykorzystywało przez całe życie.

Niemowlę najpierw obserwuje, uczy się znaczenia dźwięków i rozpoznaje zapachy. Z upływem czasu, zaczyna świadomie używać swojego ciała: obraca główkę, przekręca się, dotyka, chwyta, siada, raczkuje, by w końcu postawić pierwszy krok. Obecność rodzica towarzyszącego podczas zabawy wspomagającej rozwój niemowlaka często okazuje się dla dziecka największą gratyfikacją. Więź tworzącą się podczas spędzania czasu z dzieckiem trudno przecenić!

Czym warto bawić się z dzieckiem?

Wspólna zabawa oprócz tego, że wzmacnia więzi, rozwija społecznie i przynosi mnóstwo satysfakcji. W zwiększeniu jej atrakcyjności mogą pomóc zabawki stymulujące rozwój niemowląt, które będą cieszyły znacznie dłużej niż tylko przez pierwszy rok życia. Szukając idealnego prezentu dla maluszka, warto rozważyć takie produkty jak:

  • karuzele – gdy dziecko potrafi już wodzić wzrokiem, te zabawki mogą sprzyjać uspokojeniu i koncentrowaniu wzroku na danym przedmiocie;
  • grzechotki – na początek lekkie, o kontrastujących ze sobą barwach, pomogą wspierać percepcję wzrokową i słuchową maluszka;
  • maty edukacyjne – bardzo uniwersalne produkty, ponieważ można się na nich bawić, ćwiczyć i odkrywać świat;
  • tablice manipulacyjne – wyjątkowe sprytne zabawki rosnące wraz z dzieckiem, które na początku pozwalają rozwijać motorykę małą, a później są pomocne w nauce liczenia, rozpoznawania godzin czy doskonaleniu umiejętności manualnych;
  • książeczki – mogą być źródłem wiedzy na temat świata: słów, zwierząt, przedmiotów, dźwięków, kolorów;
  • piłki – gdy pociecha zaczyna się przemieszczać, piłka będzie doskonale motywować do raczkowania i zabawy.
    Jak widzicie, zabawek wspomagających rozwój jest naprawdę mnóstwo, a powyższe propozycje to zaledwie niektóre z możliwości!

Jakie zabawki stymulują rozwój mózgu dziecka w pierwszych latach życia?

Pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla dalszego rozwoju, ponieważ w tym czasie tworzy się najwięcej połączeń neuronów, czyli – najprościej mówiąc – rozwija się mózg. Ten proces trwa całe życie, jednak później cechuje go znacznie mniejsza intensywność. Zadaniem rodziców, opiekunów i pedagogów jest jego efektywne wspomaganie. Dzięki prowadzonym badaniom naukowym, pracy psychologów i pedagogów wiemy, jakie zabawki stymulują rozwój mózgu dziecka w pierwszych latach życia. Są to wszystkie te, które motywują do rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, zdobywania zdolności manualnych czy kontrolowania emocji. Istotne podkreślenia jest bowiem, że w bezpiecznych warunkach w towarzystwie bliskiej osoby dziecko zupełnie nieświadomie, niejako przy okazji atrakcyjnej zabawy, zdobywa umiejętności kluczowe do dalszego funkcjonowania w społeczeństwie. W ten sposób radzi sobie bowiem z porażkami, rozwija poczucie sprawczości i wyobraźnię, a także sprawdza się w sytuacjach, które w przyszłości, w nieco innej postaci będą mu dane w doświadczeniu. Moc zabawy jest nie do przecenienia!

​ Sprytne zabawki rozwijające zdolności manualne dziecka

Tablice manipulacyjne to atrakcyjne wizualnie zabawki, w pełni bezpieczne i pozwalające dziecku na samodzielne bądź odbywające się w towarzystwie rodzica ćwiczenie rozmaitych umiejętności. Dlaczego? Umieszczone są na nich przedmioty budzące ciekawość dziecka. Ponadto znajdują się na nich elementy, których używa się w codziennym życiu. Zamontowane klamki, zamki, zasuwy, włączniki, guziki, pstryczki, łańcuszki pozwalają odkrywać dziecku świat w bezpieczny sposób.  Z czasem, umieszczone na tablicach zegary, zębatki czy liczydła wspierają pierwsze kroki w świecie matematyki i logiki. Jeśli chodzi o wspomaganie rozwoju, tablica manipulacyjna oddziałuje na niemal wszystkie zmysły, pozwala rozwijać zdolności manualne, koordynację, uczy samodzielności i przynosi poczucie sprawczości. Do samodzielnej zabawy nadaje się dla dzieci powyżej 3. roku życia, jednak w towarzystwie i pod nadzorem osoby dorosłej mogą po nią sięgać już roczne maluchy. A do tego nigdy się nie nudzi!
Tablice manipulacyjne Foxy Family to sprytne zabawki w kształcie różnych zwierzątek, co czyni z nich pięknych i budzących sympatię towarzyszy codziennego odkrywania świata. Sprawdź ofertę naszego sklepu i zdobądź wspaniałego, drewnianego przyjaciela dla ciekawskiego malucha!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *