Polski producent Darmowa dostawa od 150 zł Szybka wysyłka w 1-3 dniblank Bezpieczne zakupy +48 600 061 729
  • blank
zabawki w stylu montesorii

Tablice manipulacyjne uznawane są za bardzo wartościowe zabawki i przez wielu pedagogów wskazywane jako jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dziecięcej sali. Umożliwiają bowiem nabywanie szeregu kompetencji niezbędnych do życia. A wszystko w bezpiecznych warunkach i sprzyjającej rozwojowi, pełnej zaufania atmosferze. W metodzie Montessori kładzie się szczególny nacisk na umożliwienie dziecku wyboru aktywności, ciche i spokojne towarzyszenie w niej na jego warunkach oraz odpowiadanie na potrzeby, bez zbędnego zewnętrznego motywowania, pospieszania, oceniania i stwarzania atmosfery rywalizacji. Przydatnym atrybutem w każdej placówce oraz domu, w którym filozofia Montessori jest integralną częścią wychowania dzieci, może przydać się tablica sensoryczna. Jeśli nie wiecie, czym jest ta kreatywna zabawka, zachęcamy do zapoznania się ze wpisem blogowym Tablica manipulacyjna – co to takiego poświęconym temu zagadnieniu. Jaką rolę może odegrać w rozwoju dziecka? Zachęcamy do lektury artykułu, z którego dowiecie się wszystkiego o tablicy sensorycznej w metodzie Montessori. Warto czytać dalej!

Założenia filozofii Montessori

Pedagogika Marii Montessori cieszy się w ostatnich latach szczególną, stale rosnącą popularnością. Jest chętnie wykorzystywana zarówno w żłobkach, jak i placówkach przedszkolnych czy szkołach. Coraz więcej rodziców troszczących się o świadome i umiejętne wspieranie rozwoju swojego dziecka korzysta z jej założeń również podczas codziennej zabawy i pracy z dzieckiem w domowym zaciszu. Przyczyn zainteresowania niniejszą metodyką należy upatrywać się przede wszystkim w dążeniu do zapewnienia dziecku harmonijnego rozwoju odbywającego się w zgodzie z jego indywidualnymi cechami, bez stałych, a co więcej niepotrzebnych odniesień do grupy rówieśniczej. Istotą tej metody edukacji dziecięcej jest bowiem założenie, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i podejmuje aktywności w zależności od własnych zainteresowań, umiejętności i możliwości. Zdobywanie kolejnych kompetencji zależy zatem niejako od bardziej lub mniej świadomej decyzji dziecka. Jak wiadomo, im atrakcyjniejsza jest zabawa czy wykorzystywany do niej przedmiot, tym dziecko chętniej i na dłużej się w nią zaangażuje, czerpiąc przy tym szereg korzyści rozwojowych i nie mając poczucia przymusowej nauki, które zawsze wpływa demotywująco. Jak sprawdzi się w Montessori tablica sensoryczna? Podpowiadamy!

Tablica sensoryczna w ujęciu Montessori

Tablica manipulacyjna z pewnością stanie się wyjątkową ozdobą pomieszczenia, zwłaszcza jeśli będzie miała piękny kształt zwierzątka. Te są bowiem uwielbiane przez najmłodszych. Wyposażenie w nią przestrzeni edukacyjnej może wiązać się z szeregiem korzyści dla dzieci. Sprawdźcie, jak wiele mogą dzięki niej zyskać!

Zdobywanie umiejętności manualnych

Tablica sensoryczna sprzyja nabywaniu i doskonaleniu kompetencji, które są przydatne w życiu każdemu człowiekowi. Jedną z nich jest z pewnością motoryka mała. Dzięki licznym przedmiotom codziennego użytku, które zostają umieszczone na tablicy manipulacyjnej, dziecko ma okazję ćwiczyć precyzyjne ruchy rąk. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście nauki pisania, kiedy przydaje się tzw. chwyt pęsetowy. Nie bez znaczenia pozostają również codzienne czynności, do których wykonywania dziecko przygotowuje się podczas doskonale spędzonego czasu. Sprawność manualną można bowiem w prosty sposób wyćwiczyć w codziennej zabawie, którą umożliwia tablica. Montessori duży nacisk kładzie na to, by dziecko podejmowało aktywności zgodne z zainteresowaniami. Właśnie takie okazują się elementy umieszczone na tablicy sensorycznej. Można nimi poruszać do woli, w przeciwieństwie do tych, które wykorzystuje się w domu czy garażu. Co istotne, są prawdziwe, zatem ich własności niczym nie różnią się od tych, jakich na co dzień dziecko nie może wykorzystywać w zabawie. Zwykle chodzi przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa. W przypadku tablicy sensorycznej nie trzeba się o nie martwić – wszystkie gadżety są solidnie przymocowane, a przez to stabilne i przystosowane do kontaktu z dziećmi. Potwierdzenie bezpieczeństwa stanowią również stosowne certyfikaty (np. oznakowanie CE), dlatego warto zwracać uwagę na ich obecność.

Rozwój społeczny

Każdy pedagog i wrażliwy na potrzeby dziecka rodzić ma świadomość istoty rozwoju społecznego. Codzienna zabawa z innymi dziećmi to ważny krok w stronę budowania relacji i odnajdowania się w społeczeństwie. Tablica sensoryczna, podobnie jak inne atrakcyjne zabawki, przyciąga uwagę i wyzwala chęć zabawy wielu dzieci jednocześnie. Gdy do dyspozycji pozostaje tylko jeden egzemplarz, są w naturalny sposób zachęcone do wymyślenia i stosowania pewnych reguł, za sprawą których każde z nich będzie mogło uczestniczyć w aktywności. Na drodze wypracowywania kompromisów dostrzegają zalety empatycznego podejścia i uwzględnienia potrzeb innych, którym w dzieciństwie przypisywana jest mniejsza wartość niż własnym odczuciom. Uczą się również radzenia sobie z towarzyszącymi wspólnej zabawie emocjami, często trudnymi i nieprzyjemnymi. Rodząca się podczas samodzielnej zabawy frustracja wynikająca z efektów niezgodnych z oczekiwaniami to cenny sygnał, że warto zmienić strategię działania lub wykazać się cierpliwością. Sukces i zadowolenie z osiągniętego po długich staraniach celu to ogromna gratyfikacja dla dziecka. Tak wiele zalet czyni z tablicy Montessori doskonałą pomoc dydaktyczną, wspierającą zarówno dzieci, jak i pedagogów w zdobywaniu wielu niezbędnych w życiu kompetencji. Najmłodsi podczas wspaniałej zabawy rozwijają się społecznie, a korzyści z tego będą czerpać przez całe życie.

Budowanie poczucia sprawczości

Tym, co łączy filozofię Montessori z tablicą sensoryczną, jest fakt, że dziecko samo decyduje, czym, kiedy i w jaki sposób się bawi. Dostrzegane efekty działań na tablicy budują w dziecku poczucie sprawczości. Jest ono bardzo ważne zarówno w odniesieniu do funkcjonowania w grupie rówieśniczej, jak i w perspektywie całego życia. Maluch uczy się bowiem, że może decydować o tym, co nastąpi za chwilę. Sprzyja to również zdobywaniu informacji o ciągach przyczynowo-skutkowych, których świadomość nabywana jest w toku naturalnych procesów rozwojowych. Dostrzegając w wieku kilkunastu miesięcy zależność pomiędzy naciśnięciem klaksonu a usłyszeniem dźwięku, dziecko powoli i stopniowo będzie przekonywało się o konsekwencjach wszystkich podejmowanych działań. Poczucie sprawczości, a więc przeświadczenie o własnej kompetencji w realizowaniu rozmaitych zadań rozwojowych to bardzo istotny aspekt poczucia własnej wartości, wypełniania zadań stawianych przez społeczeństwo i realizacji życiowych wyzwań. Właśnie dlatego już od pierwszych lat życia warto wspierać dziecko w nabywaniu kompetencji, wyposażając jego przestrzeń zabawy w tablicę Montessori.

Tablica sensoryczna wg pedagogiki Montessori – wiele możliwości rozwojowych

Jak widzicie, jest wiele powodów, dla których warto zapewnić dziecku wielozadaniową tablicę sensoryczną. Montessori to filozofia bliska wielu pedagogom i rodzicom. Mamy zatem nadzieję, że taka atrakcyjna i wartościowa zabawka znajdzie się w każdej przestrzeni dziecięcych zabaw.

Kolejne zalety tablic manipulacyjnych można wymieniać jeszcze długo. Właśnie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami blogowymi, dzięki którym lepiej poznacie sprytne zabawki – zwierzątka Foxy Family!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *